Alexandria Live

  This Week's Featured Shows:

    Today!  Wednesday, September 28th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  
        219 Restaurant [map] ~ 219 Allstars (blues/rock/funk) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Sanford Markley (irish acoustic) 9pm  
        The Light Horse [map] ~ The Rob Hornfeck Enterprise (original rock)9pm  

    Thursday, September 29th
        Lloyd House [map] ~ Dry Mill Road (bluegrass) 5pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Jason Masi (alternative acoustic) 8pm  
        Evening Star Cafe [map] ~ The Mavins (rock) 8pm  
        219 Restaurant [map] ~ Mike Kelley And Friends (rock/blues) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Mike Strutton (americana) 9pm  

    Friday, September 30th
        Potbelly / Patent Office [map] ~ Jon Rooks (acoustic) 11:30am  
        Durant Recreation Center [map] ~ Vim & Vigor (rock) 6pm  
        Durant Recreation Center [map] ~ Paul Santori  (rock) 6pm  
        Houston Recreation Center [map] ~ The Stewart Sisters (americana) 6pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Satin Doll Trio (jazz)7pm  
        Port City Brewing Co. [map] ~ Scott Kurt (guitarist) 7pm  
        FireFlies [map] ~ Lip Sync Battle (lip sync) 7:30pm  
        The Birchmere [map] ~ Angela Winbush (r&b) 7:30pm  $
        Trattoria Da Franco [map] ~ Darryl Ott (piano & vocals) 7:30pm  
        The Carlyle Club [map] ~ A Tribute to Chaka Khan (r&b) 8pm  
        Fiona's Irish Pub [map] ~ Rocky Guttmann (irish singalongs) 8:30pm  
        Paradiso [map] ~ Garden Party Riot (rock) 8:30pm  
        219 Restaurant [map] ~ Exit 10 (blues) 9pm  
        Blackwall Hitch [map] ~ Amber North (folk rock) 9pm  
        John Strongbow’s [map] ~ LATO (pop/rock & roll covers) 9pm  
        King Street Blues [map] ~ Free Flowing Musical Experience (rock, blues, reggae) 9pm  
        La Tasca [map] ~ Marlowe, Oretea, Marquez (rumba) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Glasgow / Strutton (irish/rock) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Sanford Markley (irish acoustic) 9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ David Lee Jones Band (country) 9pm  
        The Light Horse [map] ~ DJ G Knott (electronica) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Sylvia Plath Bake Sale (international rock) 9:30pm  

    Saturday, October 1st
        Old Town Farmers Market [map] ~ Jerry Irwin (eclectic mix) 9am  
        Art on the Avenue [map] ~ Just Wingin' It (bluegrass) 10am  
        Art on the Avenue [map] ~ Suzuki Violin Center  (violin) 10am  
        Art on the Avenue [map] ~ Del Ray Kinderchoir (choir) 10:30am  
        Art on the Avenue [map] ~ QuinTango (tango) 11am  
        Art on the Avenue [map] ~ Alexandria Country Day School Band (classic) 11am  
        Art on the Avenue [map] ~ The Oaktones (jazz) 11:45am  
        Art on the Avenue [map] ~ Word of Mouth (acapella) 1pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Minks Miracle Medicine (folksy rock) 1pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Stealin' the Deal (country) 1pm  
        Alexandria Waterfront [map] ~ Jamey Turner (glass harp) 1:30pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Alexandria Citizens Band (concert ) 1:30pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Vintage #18 (blues and soul)2pm  
        Art on the Avenue [map] ~ DK's Wolf (rock) 2pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Big John (acoustic) 2pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Shannon Gunn and the Bullettes (jazz) 2:30pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Carter Farm (country) 3pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Alexandria Kleztet (kleztet) 3pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Ross Anderson (acoustic) 3pm  
        St. Aidan’s Church [map] ~ Vernonberg am Potomak Volksmusik Blasskapelle (german) 3pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Alexandria Citizens Band (concert ) 3:30pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Left on Lincoln (rock) 4pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Michelle Swan (folk) 4pm  
        219 Restaurant [map] ~ Matt Tarka (folk rock) 4:30pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Big Boy Little Band (blues) 5pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Northern Lights Dance Orchestra (big band) 5:15pm  
        Embassy Suites [map] ~ Farley Granger (americana) 5:30pm  
        Houston Recreation Center [map] ~ Amy Berry (acoustic) 6pm  
        Port City Brewing Co. [map] ~ Delaplane (jazz) 6pm  
        FireFlies [map] ~ Chris Anderson (singer-songwriter) 7pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Sharon Clark Trio (jazz & blues) 7pm  
        Magnolia's On King [map] ~ Evan Samuels (jazz) 7pm  
        Trattoria Da Franco [map] ~ David Breeskin (piano) 7:30pm  
        FireFlies [map] ~ Free Flowing Musical Experience (rock, blues, reggae) 8pm  
        Schlesinger Concert Hall [map] ~ Alexandria Symphony Orchestra (classical) 8pm  $
        Fiona's Irish Pub [map] ~ Rocky Guttmann (irish singalongs) 8:30pm  
        O'Shaughnessy's Pub [map] ~ Squid inc. (reggae rock) 8:30pm  
        Paradiso [map] ~ Bad Hair Day (cover/variety/rock) 8:30pm  
        Southside 815 [map] ~ Free Flowing Musical Experience (rock, blues, reggae) 8:30pm  
        Blackwall Hitch [map] ~ Mad Planet (rock) 9pm  
        John Strongbow’s [map] ~ Most Savage Gentlemen (rock covers) 9pm  
        King Street Blues [map] ~ Paul Santori  (rock) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Glasgow / Strutton (irish/rock) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Sanford Markley (irish acoustic) 9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ David Lee Jones Band (country) 9pm  
        The Light Horse [map] ~ Over The Line (party rock) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Kara and Matty D (acoustic covers duo) 9:30pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Billy and Bob (country) 12pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Julia Kasdorf (acoustic) 12pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Janna Audey Band (pop/rock) 12pm  
        Wegmans [map] ~ Tommy Rothman (acoustic) 12pm  
        Art on the Avenue [map] ~ Free Flowing Musical Experience (rock, blues, reggae) 12:30pm  
        Art on the Avenue [map] ~ The Alexandria Singers (pops chorus) 12:30pm  

    Sunday, October 2nd
        Blackwall Hitch [map] ~ Adam Narimatsu (jazz) 10am  
        FireFlies [map] ~ Big Hillbilly Bluegrass (bluegrass) 11am  
        Grounded Coffee Shop [map] ~ Treehouse Dogs (country/folk/bluegrass) 11am  
        Laporta's Lounge [map] ~ Antonio James (jazz piano) 11:30am  
        Alexandria Waterfront [map] ~ Jamey Turner (glass harp) 1:30pm  
        Port City Brewing Co. [map] ~ Ira Gitlin (bluegrass) 2pm  
        MetroStage [map] ~ Blackberry Daze (broadway musical) 3pm  
        219 Restaurant [map] ~ Back Alley Blues Boys (blues) 4:30pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Walt Johnson Trio (jazz) 6:30pm  
        Paradiso [map] ~ Surf Jaguars (classic surf) 6:30pm  
        The Birchmere [map] ~ El DeBarge (r & b) 7:30pm  
        MetroStage [map] ~ Blackberry Daze (broadway musical) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Spinal Tap Movie Night (movie viewing) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Mike Strutton (americana) 8:30pm  

    Monday, October 3rd
        Potbelly / Patent Office [map] ~ Jon Rooks (acoustic) 11:30am  
        Magnolia's On King [map] ~ Matvei Sigalov  (jazz) 7pm  
        The Birchmere [map] ~ El DeBarge (r & b) 7:30pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pete Farnham (acoustic) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Skinny Wallace (rock) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ The Stewart Sisters (americana) 8pm  
        O'Shaughnessy's Pub [map] ~ Open Mic (open mic) 8pm  
        Rock It Grill [map] ~ Karaoke Championships (karaoke) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Mike Strutton (americana) 8:30pm  

    Tuesday, October 4th
        Potbelly / Patent Office [map] ~ Caleb Hacker (acoustic) 11:30am  
        NOVA Alexandria, Tyler Music Hall [map] ~ NOVA Jazz Band with John Kocur (jazz) 2pm  
        Burtons Grill & Bar [map] ~ Judge Smith Duo (rock & originals)5pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Antonio James (jazz piano) 6:30pm  
        FireFlies [map] ~ Pete Farnham (acoustic) 7pm  
        King Street Blues [map] ~ Azure Vox (acoustic rock) 7pm  
        Magnolia's On King [map] ~ Matvei Sigalov  (jazz) 7pm  
        Sonoma Cellar [map] ~ Janna Audey (singer/songwriter)7pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Music Trivia (music trivia) 7:30pm  
        Rock It Grill [map] ~ Karaoke Championships (karaoke) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Garvey (irish acoustic) 8:30pm  
        O'Shaughnessy's Pub [map] ~ Herb Smith (acoustic) 8:30pm  
        Hard Times Cafe [map] ~ Open Mic (open mic) 9pm  

  More Featured Shows:

    Wednesday, October 5th
        Potbelly / Patent Office [map] ~ Daniel Barry (acoustic) 11:30am  
        Fiona's Irish Pub [map] ~ Tender Polman (acoustic rock) 5pm  
        Fish Market [map] ~ Mike Leverone (rock) 6:30pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Esther Haynes (jazz)6:30pm  
        King Street Blues [map] ~ Meigs Hodge (chicago blues and originals) 7pm  
        Magnolia's On King [map] ~ Matvei Sigalov  (jazz) 7pm  
        Sonoma Cellar [map] ~ Scott Fallon (solo acoustic rock)7pm  
        The Birchmere [map] ~ Lyle Lovett (folk) 7:30pm  
        The Birchmere [map] ~ Robert Earl Keen (folk) 7:30pm  $
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  
        John Strongbow’s [map] ~ Buster (jazz groove) 8pm  
        La Tasca [map] ~ Marquez, Aparicio, Marlo, & Jerez  (flamenco) 8pm  
        MetroStage [map] ~ Blackberry Daze (broadway musical) 8pm  $
        Paradiso [map] ~ Open Mic (open mic) 8pm  
        Rock It Grill [map] ~ Karaoke Championships (karaoke) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Garvey (irish acoustic) 8:30pm  
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  
        Blackwall Hitch [map] ~ Dan Lavoie (acoustic) 9pm  
        Evening Star Cafe [map] ~ Joe Chiocca Band (rock & blues)8pm  

    Thursday, October 6th
        Potbelly / Patent Office [map] ~ Steve Kenley (acoustic) 11:30am  
        Burtons Grill & Bar [map] ~ Free Flowing Musical Experience (rock, blues, reggae) 5pm  
        Lloyd House [map] ~ Bob Zentz and Jeanne McDougall  (traditional/maritime) 5pm  
        The Green Turtle [map] ~ Mike Leverone (rock) 5pm  
        Bilbo Baggins [map] ~ Joe Chiocca & JohnDC (acoustic rock)6pm  
        Chadwicks [map] ~ Round About (original rock) 6pm  
        Cheestique [map] ~ Kevin Pace (jazz) 6pm  
        Fiona's Irish Pub [map] ~ Capital Celtic (traditional irish) 6pm  
        Walker's Grille [map] ~ Janna Audey (singer/songwriter)6:30pm  
        FireFlies [map] ~ Jan and Randy (jazz) 7pm  
        King Street Blues [map] ~ Cathy B Duo (acoustic) 7pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Janine Carter Trio (jazz) 7pm  
        Magnolia's On King [map] ~ Matvei Sigalov  (jazz) 7pm  
        Sonoma Cellar [map] ~ Pete Farnham (acoustic) 7pm  
        Taverna Cretekou [map] ~ Traditional Greek (greek) 7pm  
        St. Elmo's Coffee Pub [map] ~ Not So Modern Jazz Quartet (dixieland jazz) 7:30pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Luke Shaffer (acoustic) 8pm  
        John Strongbow’s [map] ~ Andrew Burleson (classic rock) 8pm  
        MetroStage [map] ~ Blackberry Daze (broadway musical) 8pm  
        Paradiso [map] ~ Karaoke Championships (karaoke) 8pm  
        Rock It Grill [map] ~ Karaoke Championships (karaoke) 8pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Garvey (irish acoustic) 8:30pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Carroll (irish/bluegrass) 8:30pm  
        O'Shaughnessy's Pub [map] ~ Thursday Theory (rock blues pop rap) 8:30pm  
        Blackwall Hitch [map] ~ Gene Gregory (americana) 9pm  

    Friday, October 7th
        Potbelly / Patent Office [map] ~ Jon Rooks (acoustic) 11:30am  
        The Green Turtle [map] ~ Larry Thomas (acoustic) 5pm  
        Wegmans [map] ~ Huntley (acoustic) 5pm  
        Chadwicks [map] ~ The Mavins (rock) 6pm  
        Mt. Vernon Estate [map] ~ Bruce Ewan & the Solid Senders (blues) 6pm  $
        FireFlies [map] ~ The Glimpses (folk rock) 7pm  
        Houston Recreation Center [map] ~ Capital Celtic (traditional irish) 7pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Satin Doll Trio (jazz)7pm  
        Port City Brewing Co. [map] ~ Taylor Carson (acoustic) 7pm  
        The Birchmere [map] ~ The Funky Meters (funk) 7:30pm  
        Trattoria Da Franco [map] ~ Darryl Ott (piano & vocals) 7:30pm  
        MetroStage [map] ~ Blackberry Daze (broadway musical) 8pm  
        O'Shaughnessy's Pub [map] ~ DC4 (vintage rock) 8pm  
        Rock It Grill [map] ~ Karaoke Championships (karaoke) 8pm  
        Fiona's Irish Pub [map] ~ Rocky Guttmann (irish singalongs) 8:30pm  
        Paradiso [map] ~ The Apologists (rock) 8:30pm  
        Bilbo Baggins [map] ~ King Street Bluegrass (bluegrass) 9pm  
        Blackwall Hitch [map] ~ Kajun Kelly (rock) 9pm  
        John Strongbow’s [map] ~ Damion Wolfe (acoustic/alternative/pop/folk) 9pm  
        King Street Blues [map] ~ The Joe Chiocca Band (rock & blues)9pm  
        La Tasca [map] ~ Marlowe, Oretea, Marquez (rumba) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Garvey (irish acoustic) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Carroll (irish/bluegrass) 9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ Double Clutch (country) 9pm  
        The Light Horse [map] ~ DJ G Knott (electronica) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Driven to Clarity (pop/acoustic) 9:30pm  

    Saturday, October 8th
        Old Town Farmers Market [map] ~ Mystery Machine Duo (r&b) 10:30am  
        Alexandria Waterfront [map] ~ Jamey Turner (glass harp) 1:30pm  
        MetroStage [map] ~ Blackberry Daze (broadway musical) 3pm  
        Alexandria Visitors Center [map] ~ Djangolaya  (european jazz) 4pm  
        Durant Recreation Center [map] ~ Fight Past the Urge (rock) 6pm  
        Durant Recreation Center [map] ~ Dennis for Mayer (rock) 6pm  
        Laporta's Lounge [map] ~ Sharon Clark Trio (jazz & blues) 7pm  
        Magnolia's On King [map] ~ Evan Samuels (jazz) 7pm  
        The Birchmere [map] ~ The Whispers (r & b) 7:30pm  
        Trattoria Da Franco [map] ~ David Breeskin (piano) 7:30pm  
        Chadwicks [map] ~ Dave Ihmels (folk rock) 8pm  
        MetroStage [map] ~ Blackberry Daze (broadway musical) 8pm  
        Rock It Grill [map] ~ Karaoke Championships (karaoke) 8pm  
        Fiona's Irish Pub [map] ~ Rocky Guttmann (irish singalongs) 8:30pm  
        Paradiso [map] ~ The Rockets (rock) 8:30pm  
        Bilbo Baggins [map] ~ Free Flowing Musical Experience (rock, blues, reggae) 9pm  
        Blackwall Hitch [map] ~ Loose Ties (rock) 9pm  
        John Strongbow’s [map] ~ Sheen Righter (acoustic rock and pop) 9pm  
        King Street Blues [map] ~ Girl X (modern classic rock) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Garvey (irish acoustic) 9pm  
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Pat Carroll (irish/bluegrass) 9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ Double Clutch (country) 9pm  
        The Light Horse [map] ~ Buckshot (classic rock covers) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Practically Einstein (alt pop) 9:30pm  
        Torpedo Factory Art Center [map] ~ Art Safari (childrens) 12pm  
        Wegmans [map] ~ Brad Doggett (acoustic) 12pm  

    Sunday, October 9th
        Murphy’s Grand Irish Pub [map] ~ Sean Cryunn (irish acoustic) 8:30pm  

    Monday, October 10th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Wednesday, October 12th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  

    Thursday, October 13th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Spiffy Sean Styles (party rock) 8pm  

    Friday, October 14th
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ Red Dirt Revolution (country) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Jameson Green (classic rock) 9:30pm  

    Saturday, October 15th
        King Street Blues [map] ~ Alpha Dog Blues Band (blues) 9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ Red Dirt Revolution (country) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Dan Wolff Trio (folk/americana) 9:30pm  

    Monday, October 17th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Tuesday, October 18th
        Nicks Night Club [map] ~ Renegade Thunder (country) 9pm  

    Wednesday, October 19th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Thursday, October 20th
        FireFlies [map] ~ Janna Audey Band (pop/rock) 7pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Eddie Pasa (acoustic rock) 8pm  
        Sonoma Cellar [map] ~ Scott Fallon (solo acoustic rock)8pm  

    Friday, October 21st
        Nicks Night Club [map] ~ Billy Creason & Damfino (country) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Emma Bailey Band (mixture) 9:30pm  

    Saturday, October 22nd
        Blackwall Hitch [map] ~ Vintage #18 (blues and soul)9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ Billy Creason & Damfino (country) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ FarAway (acoustic folk) 9:30pm  

    Monday, October 24th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Wednesday, October 26th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Thursday, October 27th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Ari Jacobson (folk-pop with a twist of metal) 8pm  

    Friday, October 28th
        King Street Blues [map] ~ Dirty Apes (rock) 9pm  
        Nicks Night Club [map] ~ Rare Form (country) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Human Country Jukebox (country) 9:30pm  

    Saturday, October 29th
        Nicks Night Club [map] ~ Rare Form (country) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ David Andrew Smith Band (top 40) 9:30pm  

    Monday, October 31st
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Wednesday, November 2nd
        Laporta's Lounge [map] ~ Esther Haynes (jazz)6:30pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  

    Thursday, November 3rd
        Daniel O'Connell's [map] ~ Shane Gamble (pop, country, americana) 8pm  

    Friday, November 4th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Driven to Clarity (pop/acoustic) 9:30pm  

    Saturday, November 5th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Kara and Matty D (acoustic covers duo) 9:30pm  

    Monday, November 7th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Wednesday, November 9th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  

    Thursday, November 10th
        FireFlies [map] ~ Janna Audey Band (pop/rock) 7pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Damion Wolfe (acoustic/alternative/pop/folk) 8pm  

    Friday, November 11th
        King Street Blues [map] ~ Scott Fallon (solo acoustic rock)9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Walk Of Shame (all genres) 9:30pm  

    Saturday, November 12th
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Nick Ian & The Machine (rock/pop/reggae) 9:30pm  

    Monday, November 14th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Wednesday, November 16th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Thursday, November 17th
        Sonoma Cellar [map] ~ Scott Fallon (solo acoustic rock)7pm  
        Daniel O'Connell's [map] ~ Gene Gregory (americana) 8pm  
        Evening Star Cafe [map] ~ Janna Audey Band (pop/rock) 8pm  

    Friday, November 18th
        Daniel O'Connell's [map] ~ FarAway (acoustic folk) 9:30pm  

    Saturday, November 19th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Jason Masi (alternative acoustic) 9:30pm  

    Monday, November 21st
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Wednesday, November 23rd
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Friday, November 25th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Electric Peacock Dance Band (cajun, gogo, funk ) 9:30pm  

    Saturday, November 26th
        Daniel O'Connell's [map] ~ David Andrew Smith Band (top 40) 9:30pm  

    Monday, November 28th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Wednesday, November 30th
        Daniel O'Connell's [map] ~ Traditional Irish Music Session  (irish acoustic) 8pm  

    Saturday, December 3rd
        Sonoma Cellar [map] ~ Free Flowing Musical Experience (rock, blues, reggae) 2pm  

    Wednesday, December 7th
        Laporta's Lounge [map] ~ Esther Haynes (jazz)6:30pm  
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  

    Friday, December 9th
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  

    Wednesday, December 14th
        219 Restaurant [map] ~ Mudlark (blues/rock) 9pm  
        The Light Horse [map] ~ Janna Audey Band (pop/rock) 9pm  

    Saturday, December 17th
        Sonoma Cellar [map] ~ Scott Fallon (solo acoustic rock)2pm  

    Sunday, December 18th
        Grounded Coffee Shop [map] ~ Janna Audey (singer/songwriter)11am  

    Saturday, December 31st
        First Night Alexandria [map] ~ Janna Audey (singer/songwriter)7pm  
        Blackwall Hitch [map] ~ Vintage #18 (blues and soul)9pm  

    Wednesday, January 11th
        The Light Horse [map] ~ Janna Audey Band (pop/rock) 9pm  

    Saturday, April 1st
        Durant Recreation Center [map] ~ Philharmonic Brass Trio (symphonic) 11am  


    Saturday, June 3rd
        Jackson 20 [map] ~ Backyard Band (go go) 5pm  
Alexandria Live Sponsors and "Premier Members:"
On Tap Magazine

Phase One
Alexandria Live Alexandria Live Alexandria Live Alexandria Live Alexandria Live
Alexandria Live works with musicians & venues to provide the most comprehensive show listings. We assume no responsibility for any changes or cancellations.
© 2003-   Alexandria Live / JohnDC Event Database Network
15,869 Shows   ·   1,443 Artists   ·   395 Venues